Epilacja laserowa to zabieg kosmetyczny, polegający na trwałym usunięciu włosów z danej partii ciała. W przeciwieństwie do depilacji, po zabiegu epilacji włosów, nie trzeba się już borykać z rosnącym na nowo owłosieniem oraz wrastającymi włoskami. Zabieg epilacji należy wykonywać w sesjach, aż do uzyskania pełnego efektu, czyli degradacji wszystkich cebulek włosa.
Epilacja a depilacja
Epilacja jest to zabieg będący pochodną depilacji, polegający na całkowitym usunięciu włosa. Podstawowa różnica pomiędzy depilacją a epilacją polega na tym, że podczas pierwszego zabiegu usuwane są włosy występujące jedynie na powierzchni skóry, zaś podczas epilacji, likwidacji podlegają również części włosów, znajdujących się pod skórą, włącznie z cebulkami. Wskutek tego drugiego zabiegu włosy nie mają szans na ponowne odrośnięcie i epilacja ma charakter trwały, w przeciwieństwie do depilacji, której efekty są czasowe.
Zabieg epilacji laserowej przeprowadza się na świecie od około 15 lat. Metoda ta polega na emisji przez laser, która po przejściu przez skórę wykrywa brązowy barwnik – melaninę, którą wypełnione są cebulki i w kontakcie z nim wypala podstawy włosów. Pod skórą dochodzi do wybuchu, który kończy się degradacją cebulek. Duża część włosów nie jest jednak jeszcze dojrzała i ich cebulki nie zdążyły wyprodukować jeszcze takiej ilości melaniny, aby mogła ona spowodować zniszczenie włosa. Szacuje się, iż podczas jednego zabiegu epilacji laserowej, degradacji ulega 20 proc. włosów zlokalizowanych w miejscu promieniowania. Stąd, zabieg ten trzeba powtórzyć.
Epilację laserową należy powtarzać do pełnego usunięcia owłosienia, a okres pomiędzy zabiegami wynosi około 4- 6 tygodni.Zabieg epilacji obwarowany jest różnymi wytycznymi. W miesiącu poprzedzającym trwałe usunięcie włosów, nie można w danym miejscu stosować depilatora, wosku oraz kremów depilacyjnych. Od całkowitej depilacji należy powstrzymać się na kilka dni przed zabiegiem, ponieważ zaleca się, aby włoski miały długość około 2 mm. Ponadto, epilacji nie można przeprowadzić na opalonej skórze. Od słońca włosy jaśnieją, wobec czego dużo trudniej może być usunąć je laserem.