Telefon (rezerwacje)

(12) 644 43 00 lub 537 460 700

Email

aquasun@onet.pl

Godziny otwarcia

pon-piąt 8:00-20:00, sob 8:00-15:00

Wrastające paznokcie u stóp to częsty problem, zwłaszcza u osób, które noszą wąskie obuwie. Wrastający paznokieć powoduje charakterystyczne objawy, takie jak: ból, zaczerwienienie i obrzęk. Zwykle wymaga on specjalistycznej pomocy. Najlepszym sposobem leczenia jest założenie specjalnej klamry na paznokieć.

Wrastający paznokieć – jakie powoduje objawy?

Wrastające paznokcie to problem dotykający bardzo wielu osób. Zaczyna się niewielkimi dolegliwościami bólowymi przy dotykaniu czy uciskaniu dużego palca u stopy. To oznaka, że paznokieć zaczął rosnąć pod nieodpowiednim kątem i wbijać się w wał paznokciowy – miękką tkankę na boku palca. Dalsze objawy wrastania paznokcia to:

  • nasilający się ból podczas dotyku, chodzenia w obuwiu i bez obuwia,
  • zaczerwienienie i ciepło w obszarze wału paznokciowego,
  • opuchlizna wału paznokciowego,
  • krwawienie, jeśli paznokieć przebija tkankę,
  • wyciek ropny, jeśli doszło do zakażenia.

Ogromna większość przypadków wrastania paznokci dotyczy palucha stopy. Rzadziej zdarza się to (choć jest możliwe) w przypadku paznokci pozostałych palców stóp lub u dłoni.

Długo ignorowana dolegliwość nasila się, a z czasem ból staje się na tyle dotkliwy i dokuczliwy, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie. O wiele lepiej jest niezwłocznie zwrócić się do specjalisty, który zakłada klamry na wrastające paznokcie lub zaleca inne sposoby leczenia. Odpowiednio szybko wykonany zabieg lub założona klamra na paznokcie skutecznie rozwiązuje problem.

Wrastające paznokcie – najczęstsze przyczyny

Wrastanie paznokci może mieć wiele przyczyn, choć najczęstsze z nich to:

  • nieprawidłowa technika skracania paznokci u stóp (zbyt krótko, zaokrąglanie brzegów, pozostawianie bardzo ostrych krawędzi),
  • noszenie ciasnego, niedopasowanego obuwia (często na obcasie, z wąskim czubkiem),
  • uwarunkowania genetyczne (paznokcie o rurkowatym kształcie, zawinięte pod spód na brzegach, płytka zgięta ku dołowi),
  • wady ortopedyczne (halluksy, nieprawidłowa motoryka chodu, płaskostopie).

Wrastanie paznokci – jakie ma skutki?

Pierwszą i najbardziej odczuwalną konsekwencją wrastania paznokci jest ból. Dokucza początkowo przy noszeniu obuwia, potem już nawet wtedy, gdy chodzi się boso. To ogromny dyskomfort, o którym nie sposób zapomnieć.

Skutkiem wrastania paznokci może też być zakażenie. Gdy paznokieć przebija skórę wału paznokciowego, bardzo łatwo jest o przedostanie się zarazków do rany.

Zamiast więc czekać na rozwój infekcji, lepiej jest szybko zwrócić się po pomoc – zakładanie klamer na wrastające paznokcie nie jest trudne ani inwazyjne, a może uchronić przed koniecznością długotrwałego leczenia. W odczuwalny sposób znosi też ból.

Dyskomfort i ból towarzyszący chodzeniu z wrastającym paznokciem jest na tyle dokuczliwy, że osoby cierpiące na te przypadłość nawet nieświadomie ustawiają stopy w sposób, który choć trochę odciąży bolący palec. To może doprowadzić do bólu stawów, a nawet powstania nieprawidłowości ortopedycznych w obrębie stopy, kostki, kolana, a nawet stawu biodrowego.

Klamra na wrastający paznokieć

Zakładanie klamer na wrastające paznokcie przeprowadza się tam w sterylnych warunkach, skutecznie i bezboleśnie.

Klamry na wrastające paznokcie
Na liście nowoczesnych sposobów na wrastając paznokcie klamra zajmuje wysoką pozycję. Zabieg nie boli, trwa dość krótko (30-60 minut) i jest stosunkowo niedrogi – kosztuje zwykle 100-140 zł. Zwykle stosuje się klamry metalowe, drutowe oraz plastikowo-druciane. Nakleja się je na zewnętrzną warstwę paznokcia lub mocuje haczykiem. Podolog dopasowuje klamrę do potrzeb konkretnej osoby, dobierając odpowiedni rodzaj sił fizycznych, które będą działały na paznokieć. Klamra przynosi natychmiastową ulgę, koryguje kierunek, w którym rośnie paznokieć i sprawia, że przestaje wrzynać się w skórę.

Recommended Articles