Przedłużanie rzęs to sposób na stosunkowo trwałe przedłużenie i pogrubienie naturalnych rzęs, dzięki czemu na co dzień można zapomnieć o ich tuszowaniu czy doklejaniu sztucznych.
Przedłużanie rzęs: ile się trzymają?
W zależności od kondycji naszych rzęs i stosowanej pielęgnacji, przedłużane rzęsy powinny się utrzymać przez 3-4 tygodnie. Naturalne, „dorosłe” rzęsy sukcesywnie wypadają i są zastępowane nowymi, więc jeśli chcesz utrzymać początkowy efekt przedłużenia, musisz je regularnie uzupełniać – maksymalnie co miesiąc.
Za trwałością tego zabiegu idzie również inna zaleta – wytrzymałość. Profesjonalnie wykonane przedłużone rzęsy bez problemu sporo wytrzymują:
- intensywny wysiłek,
- pocenie się,
- kąpiel w basenie czy morzu,
- saunę,
- malowanie ich tuszem do rzęs oraz zmywanie go standardowymi płynami do demakijażu.
Przedłużanie rzęs: na czym polega?
W teorii nie jest to wielka filozofia – chodzi po prostu o doklejanie, sztuka po sztuce, pojedynczych włosków do naturalnych rzęs.
W praktyce to żmudna praca, którą powinna wykonywać wyłącznie odpowiednio przeszkolona kosmetyczka. W przeciwieństwie do doklejania kępek czy pasków sztucznych rzęs, które można kupić w każdej drogerii razem z dedykowanym temu zabiegowi klejem i doczepić je samej w zaciszu własnej łazienki, przedłużanie rzęs to nie zabieg, który można wykonać w domu.
Dlaczego? Bo wymaga zachowania najwyższych standardów higienicznych, ogromnej ostrożności i wprawy – w końcu polega na manewrowaniu metalowymi narzędziami, mocnym klejem i drobnymi włoskami bezpośrednio na powiekach, które – tak jak zresztą same rzęsy – mają ochraniać oczy.
Przedłużanie rzęs: metody
Każda z metod zapewnia podobną trwałość, a różni je przede wszystkim efekt, jaki uzyskuje się z ich pomocą. Dlatego to przede wszystkim od klientki zależy, jakim sposobem kosmetyczka przedłuży rzęsy, choć oczywiście po przyjrzeniu się rzęsom, ocenie ich gęstości, długości i ogólnego stanu specjalistka może zasugerować najlepsze rozwiązanie. Zwłaszcza, że przedłużanie rzęs nie tylko zagęszcza i wydłuża naturalne, ale też może optycznie wydłużyć kształt lub powiększyć oczy.
Jakie są metody przedłużania rzęs i czym się różnią?
- Metoda 1 do 1, opisywana również jako 1:1. To zdecydowanie najczęściej wybierana metoda, bo daje najbardziej naturalny efekt i jest najtańsza. Charakteryzuje się tym, że do każdej naturalnej rzęsy kosmetyczka przyczepia jeden włosek.
- Metoda 2 do 1, czyli 2:1. Ten sposób polega na tym, że do każdej naturalnej rzęsy przykleja się po dwa włoski. Dzięki temu są grubsze i bardziej wyraziste.
- Metoda 3 do 1, czyli 3:1. To po prostu kolejny wariant, w którym do pojedynczej naturalnej rzęsy doczepiane są aż trzy dodatkowe włoski. Ta metoda pozwala uzyskać najbardziej spektakularny i wyrazisty efekt.
- Metody od 4:1 do 10:1. Od pozostałych różnią się wyłącznie liczbą włosków przyklejanych do naturalnych rzęs.
Do przedłużania rzęs metodą 1:1 wykorzystuje się włoski syntetyczne, jedwabne lub naturalne, które są pozyskiwane z futra norek syberyjskich. W metodach 2:1 i 3:1 stosuje się wyłącznie te ostatnie, bo są najlżejsze i najdelikatniejsze, więc najmniej obciążają naturalne włoski.
Przedłużanie rzęs to zabieg, który wymaga cierpliwości – zarówno od kosmetyczki, jak i klientki. W zależności od stanu naturalnych rzęs i ich gęstości, a także wybranej metody i oczywiście doświadczenia wykonującej go specjalistki cały zabieg trwa zazwyczaj od dwóch do trzech godzin. Wykonuje się go na leżąco na zamkniętych oczach, ale klientka musi być ostrożna i nie ruszać się, co nie dla każdego jest komfortowe.
Przedłużanie rzęs: dla kogo?
Przedłużanie rzęs to zabieg dla każdego, kto chce wyraźnie zagęścić i wydłużyć swoje naturalne rzęsy. Niezależnie od wybranej metody efekt jest mocno widoczny i trwały, dlatego chętnie stosują go zwłaszcza kobiety, które intensywnie uprawiają sport i takie, które chcą zaoszczędzić czas przy porannych przygotowaniach.
Jeśli nie masz wyjątkowo wrażliwych oczu, żadnych chorób ani podrażnień czy dającej się akurat we znaki alergii, nie ma innych przeciwwskazań do tego zabiegu – chyba, że kosmetyczka uzna inaczej.
Jeśli rzęsy zostaną przedłużone profesjonalnie, nie powinnaś się też obawiać, że twoje naturalne włoski na tym ucierpią, ale ważna jest odpowiednia pielegnacja. Traktuj je jak swoje własne, to znaczy do mycia przedłużonych rzęs używaj delikatnego mydła, żelu lub płynu micelarnego. Pod żadnym pozorem nie omijaj ich przy codziennym oczyszczaniu twarzy, ale też nie szoruj zbyt mocno, bo tego nie potrzebują.