Choć jeszcze kilkaset lat temu ideałem karnacji była jasna, porcelanowa skóra, obecne kanony urody są różnorodne. Pożądana karnacja ma ciemny, karmelowy odcień, a równomierna opalenizna jest dzisiaj synonimem piękna. Niestety, na naszej szerokości geograficznej trudno o całoroczną opaleniznę, dlatego wielu z nas wybiera opalanie w solarium. Czy opalanie w solarium jest bezpieczne? Jak korzystać z solarium, by uniknąć nowotworów skóry?
Solarium sprawia, że wychodzisz z niego nie tylko opalona, ale też przyjaźniej nastawiona do świata, bo pod wpływem światła w organizmie powstają endorfiny – hormony szczęścia.
Solarium – co to takiego?
Solarium jest to urządzenie elektryczne, które zawiera w sobie lampy wytwarzające promieniowanie ultrafioletowe (UVR) w zakresie fal UVA (320-400 nm) i UVB (280-320 nm), podobne do promieniowania słonecznego. Pierwsze tego typu urządzenie zostało wyprodukowane w latach 70. XX wieku.
Solarium – jakie są jego zalety?
Szerokie grono zwolenników opalania w solariach podkreśla, że seanse w solarium poprawiają humor, a samo światło lamp wspomaga wytwarzanie witaminy D3 w organizmie (należy pamiętać, że witamina D powstaje pod wpływem krótszych fal UVB, których w solarium jest niewiele). Opalanie w solarium pomaga w stanach jesienno-zimowej chandry, a zadowolenie z wyglądu ciała przyczynia się do poprawy samooceny.
Solarium – jak często z niego korzystać?
To jak często powinniśmy korzystać z solarium, zależy w dużej mierze od fototypu naszej skóry. Przykładowo, osoby o bardzo jasnej karnacji, rudych lub bardzo jasnych włosach, z dużą ilością piegów i bardzo jasnymi brodawkami sutkowymi, nie powinny w ogóle się opalać. Im ciemniejsza karnacja, opalać można się bezpieczniej. Oto jak przedstawia się fototyp skóry a opalanie w solarium:
- fototyp I (celtycki) – charakteryzuje się włosami jasnymi blond lub rudymi. Skóra jest tutaj bardzo jasna, z piegami. Osoby o takiej urodzie w ogóle nie powinny się opalać w solarium, gdyż grozi im pojawienie się bardzo ciężkiego poparzenia skóry. Nie zalecane jest, aby opalały się również w sposób naturalny,
- fototyp II ( europejski jasny) – włosy jasne lub ciemny blond, skóra jasna, dość wrażliwa, czasami mogą pojawić się piegi. Opalanie w solarium nie jest zalecane, ze względu na oparzenia. Jednak jeżeli osoba o takiej urodzie zdecyduje się, powinna pamiętać, iż najlepsze dla niej będzie opalanie lampami 100 W o niskim współczynniku UVB. Konieczne jest stosowanie kosmetyków ochronnych,
- fototyp III (europejski ciemny) – włosy ciemny blond do brązowych. Osoby o takim fototypie skóry posiadają dużą odporność na oparzenia. Już niewielka dawka promieniowania powoduje brązowienie skóry. Nie ma większym przeciwwskazań do korzystania z solarium,
- fototyp IV (śródziemnomorski) – włosy ciemne, skóra śniada, jasnobrązowa. Opalanie w solarium bez większym przeciwwskazań. Skóra jest bardzo odporna na oparzenia, szybko si intensywnie się opala, przy minimalnym promieniowaniu UV,
- fototyp V – skóra śniada, ciemnobrązowa. Przy tej karnacji prawie nie występuje ryzyko poparzeń słonecznych,
- fototyp VI – tej rodzaj fototypu charakterystyczny jest dla rasy czarnej.
Przygodę z solarium warto zacząć od 5-minutowych seansów, systematycznie wydłużając czas opalania. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie przekraczać czasu 20 minut w trakcie jednej sesji, a łączny czas opalania w roku (wliczając godziny spędzone na słońcu) nie powinien przekraczać w sumie 10 godzin.
Początkowo należy powtarzać sesje w solarium co 2-3 dni, nie przekraczając czasu 10 dni. Później nie powinno się korzystać z solarium częściej niż raz w tygodniu. Warto pamiętać, że opalanie w solarium nie powinno być łączone z opalaniem na słońcu, gdyż kombinacja tych dwóch sposobów opalania znacznie przyspiesza proces starzenia się skóry.
Solarium przeciwwskazania – ogólne
Istnieje wiele przeciwwskazań do korzystania z solarium. Z solarium nie powinny korzystać osoby o bardzo jasnej karnacji, a także osoby cierpiące na uczulenie na słońce. Do solarium nie powinny uczęszczać osoby, u których zdiagnozowano choroby serca, nerek, tarczycy, a także nadciśnienie tętnicze, łuszczycę, opryszczkę, trądzik czy cukrzycę. Przerwę od solarium należy zrobić w przypadku posiadania rozległych ran i urazów, a także niedawnych zabiegów depilacji, peelingów wykonywanych z salonach kosmetycznych lub zamykania naczynek.
Nie powinno się korzystać z solarium, gdy zażywamy leki światłoczułe, tj. leki antykoncepcyjne, antydepresanty, preparaty moczopędne, niektóre antybiotyki i leki na serce, a także preparaty zawierające wyciąg z dziurawca. Pękanie naczynek krwionośnych, a także stosowanie kosmetyków z retinolem oraz zawierających kwasy AHA także jest przeciwwskazaniem do korzystania z solarium.
Solarium a ciąża
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do skorzystania z takiej formy opalania jest ciąża. Solarium w ciąży może zagrozić zdrowiu i życiu płodu. Może dojść do zmian, które uszkadzają cewę nerwową, układ nerwowy, układ moczowy i zmian, które powodują rozszczep kręgosłupa. W późniejszej ciąży może nawet dojść do przedwczesnego porodu. Solarium a ciąża – jest to temat, który przewija się na wielu forach internetowych i niektóre kobiety twierdzą, że były w solarium w ciąży i nic się nie stało. Nie należy jednak ryzykować zdrowiem swoim i dziecka. Z solarium powinny również zrezygnować kobiety w okresie 2 miesięcy po porodzie.
Solarium a okres
Przeciwwskazaniem, ale nie bezwzględnym zakazem jest korzystanie z solarium podczas okresu. Kobiety, które miesiączkują powinny powstrzymać się z opalania w solarium, gdyż może to wpłynąć negatywnie na ich zdrowie. Jeżeli już ma dojść do opalania, powinno robić się to w ostatnim dniu miesiączki, kiedy krwawienie jest minimalne. Jednak, nawet i w tym przypadku lekarze odradzają opalanie, argumentując to skutkami zdrowotnymi.
Okres a solarium– konsekwencje zdrowotne:
- krwotok,
- omdlenia z utratą przytomności,
- zasłabnięcia,
- mroczki przed oczami,
- udar cieplny – objawiający się wysoką temperaturą ciała, nudnościami, wymiotami oraz szybkim pulsem.
- Zakażenia wirusowe i bakteryjne miejsc intymnych.
Ponadto, solarium nie jest zalecane w czasie krwawienia miesiączkowego ze względu na aspekty higieniczne.