TRANSFORMOWALNY KWAS HIALURONOWY – REWOLUCJA W NAWILŻANIU SKÓRY
Kwas hialuronowy (HA) jest jednym z najbardziej efektywnych składników w skutecznej walce ze starzeniem się skóry. Ma nie tylko działanie nawilżające, ale również odmładzające i regenerujące. W ostatnich latach odmienił on nie tylko oblicze kosmetologii, ale również medycyny. Dzięki swojej zdolności wiązania wody jest używany w kosmetykach, preparatach do mezoterapii oraz popularnych ostatnio wypełniaczach. Jedyną „wadą” kwasu hialuronowego jest jego szybka degradacja gdyż jest łatwo rozkładany przez enzym hialuronidazę.
Najważniejsze pytania jakie należy postawić w przypadku tego składnika aktywnego to:
- Czy działa?
- Jak działa i jak długo?
O skuteczności HA decyduje jego forma oraz rozmiar cząsteczki. To od tego zależy zdolność przenikania kwasu hialuronowego w głąb skóry. Nie od dziś wiadomo, że substancje aktywne, aplikowane bezpośrednio na skórę, z reguły nie docierają do ich właściwego miejsca działania. Dlatego wyzwaniem dla współczesnej kosmetologii jest umożliwienie im najskuteczniejszego wnikania i przedłużenie działania.
Została zastosowana koncepcja praktykowana w biotechnologii i medycynie gdzie coraz powszechniejsze są nowe generacje leków o bardzo małych nośnikach, których rozmiar określa się w nanometrach i można je zobaczyć tylko w mikroskopie elektronowym. Taki nośnik posiada swoistą budowę , która „oszukuje” nasz organizm, który traktuje go jak swoją strukturę. Co więcej, takie nośniki mają budowę przypominającą nasze komórki. Oprócz tego często są one zaprogramowane, mają swoisty „GPS”, który sprawia, że substancja dociera tam gdzie jest potrzebna.
Stworzono lipidowy nośnik o elastycznej odkształcalnej błonie, dzięki czemu przeciska się on miedzy komórkami naskórka i dociera tam gdzie chcemy żeby działał – do głębokich warstw skóry. Tam dopiero dochodzi do stopniowego uwolnienia zamkniętego w nośniku kwasu hialuronowego, który wiążę wodę dając efekt wypełnienia zmarszczek, zwiększenia objętości, ujędrnienia oraz głębokiego i długotrwałego nawilżenia.